Ігуана
Мабуть, найбільшою представницею цього сімейства є зелена ігуана, яка живе в спекотних тропіках Центральної Америки. Ця тварина досягає 1 – 1,5 м у довжину, причому хвіст виявляється набагато довшим, ніж витягнуте, трохи плескате з боків тіло.
Порівняно велика голова ігуани лежить на короткій щільній шиї, а сильні ноги закінчуються лапами з довгими пальцями, кігтики на яких дуже гострі. Уздовж спини і хвоста тварини тягнеться довгий ряд тонких шипів, вони ж прикрашають досить значний горловий мішок ящірки. Ігуана має велику кількість зубів, розташованих на щелепах та прилеглих до них крилоподібних кістках.
Вибираючи відповідні місця проживання, ці тварини забираються у вологі ліси та чагарникові чагарники. Їхніми будинками стають гілки дерев, якими ігуани лазять з незвичайною спритністю. Яскраво-зелене забарвлення із поздовжніми смугами коричневого кольору дозволяє рептиліям ховатися в густій зелені дерев.
Ігуани ведуть нічний спосіб життя, перед заходом сонця вони спускаються на землю та починають полювання. Як правило, їх жертвами стають різні комахи та черв'яки.
Ігуани дуже полохливі. Почувши найменший шум, вони забираються на дерева або стрімко біжать до найближчої водойми. Ці рептилії чудово плавають, активно працюючи лапами та потужним гребінчастим хвостом. Вміють вони і пірнати, завдяки чому рятуються від лютих хижаків. З лютого до квітня у зелених ігуан триває шлюбний період. Запліднена самка відкладає яйця в заздалегідь вириті в землі ямки. У одній кладці їх налічується близько 18 – 24.Ягуни ігуан вважаються дуже цінним поживним продуктом, і є багато бажаючих скуштувати їх.
Не менш привабливе для гурманів і ніжне ароматне м'ясо ігуан, яке легко засвоюється людським організмом. У давнину існувало повір'я, згідно з яким м'ясо цих рептилій мало згубний вплив на людей. Мабуть, у такий спосіб стародавні намагалися зберегти чисельність ігуан.
Сьогодні головним ворогом представників цього сімейства є людина. Ігуани навчилися відрізняти його від усіляких мешканців тропічних лісів. Побачивши здалеку небезпечного ворога, ящірки стрімко тікають із дороги.
Ігуана – домашня ящірка
Статтю написано Павлом Чайкою, головним редактором журналу «Познавайка». З 2013 року з моменту заснування журналу Павло Чайка присвятив себе популяризації науки в Україні та світі. Основна мета як журналу, так і цієї статті – пояснити складні наукові теми простою та доступною мовою
Зміст:
Опис, будова, характеристика
Ігуана є досить великою ящіркою, довжина її тіла складає в середньому 2 метри, при вазі від 5 до 9 кг. Хоча зустрічаються і дрібніші представники, наприклад, блакитна колюча ігуана має довжину тіла лише 30 см. Як і інші ящірки, всі ігуани мають вкриту лускою шкіру. Самі лусочки залежно від виду ігуани можуть мати різні розміри та забарвлення. До слова про забарвлення, подібно до своїх родичів хамелеонів ігуани можуть змінювати свій колір, правда роблять це не так легко і невимушено як хамелеони. Кольорове забарвлення ігуани залежить від навколишньої температури, якщо вона холодніша, то ігуана темніє. І, навпаки, у разі підвищення температури ігуана стає яскравіше.Різні види ігуан мають різні кольори, зазвичай колірне забарвлення для них створене природою таким чином, щоб максимально зливатися з навколишнім ландшафтом, так ігуани, що живуть у джунглях зазвичай зеленого кольору, з усіма можливими відтінками зеленого. Як відрізнити ігуану від інших ящірок? Адже своїм зовнішнім виглядом вона нагадує інших представників цього великого зоологічного сімейства. Характерною відмінністю ігуани є наявність колючого гребеня на її хребті. Цей гребінь служить не тільки для краси, але і для захисту тварини. Ігуана має тонкий хребет і гнучке тіло. Тіло ігуани сплюснуте з боків, завдяки чому вона може легко пролазити навіть у вузькі щілини. Хвіст ігуани своїми розмірами в 2-3 рази більший за решту тіла цієї ящірки, хвіст забезпечений розвиненою мускулатурою і в тому числі допомагає ігуані при русі. І, як і інші ящірки, ігуана здатна у випадок небезпеки відкидати свій хвіст. Відкинутий хвіст згодом знову відростає. Цікавий факт: очі ігуани здатні бачити навіть у закритому стані. Це відбувається тому, що її нижня повіка має спеціальне поглиблення, що не дає оку повністю закритися. Тобто ігуана просто фізично не може повністю заплющити очі. Така незвичайна будова очей, можливо, також обумовлена як засіб самозахисту. Зуби ігуани своєю будовою схожі на людські, і також мають здатність до регенерації, якщо в силу тих чи інших причин у цієї ящірки випав зуб, то через якийсь час відросте новий.Мова ігуани наділена дивовижною здатністю – вона може розрізняти не лише смакові відчуття, а й… запахи, і є повноцінним замінником ігуань його носа, який теж на місці і також розрізняє запахи. Як наслідок, всі ігуани мають відмінний нюх, адже для орієнтації у світі запахів у них цілих два органи. Лапи ігуани мають гострі пазурі, які служать для самозахисту, також з їх допомогою ігуани можуть переміщатися по різних нерівних поверхнях і навіть піднятися на дерево якщо буде така необхідність.
Тривалість життя
Місця проживання
Де мешкають ігуани? Природним ареалом проживання цих ящірок є тропічні джунглі Південної та Центральної Америки та деякі прибережні острови. Виняток становить мадагаскарська ігуана, що мешкає на остові Мадагаскар, поблизу Африки. Всі ігуани люблять тепло, тому вологий та теплий тропічний клімат є ідеальним для цих істот.
Харчування
Вороги у природі
Хоча ігуани є мирними травоїдними істотами, самі вони можуть стати здобиччю інших аж ніяк не мирних хижаків, що мешкають у Південній Америці: анаконд, ягуарів, деяких хижих птахів. Як заходи захисту ігуани воліють сховатися, своїм забарвленням максимально злившись з навколишньою місцевістю. Будучи виявленими, вони рятуються втечею, часом жертвуючи своїм довгим хвостом, який, будучи відкинутим, відволікає увагу хижака, даючи ящірці шанс врятувати своє життя.
Спосіб життя
Види, фото та назви
Ігуани, як і багато інших тварин, мають безліч різних видів, опишемо найцікавіших з них.
Блакитна ігуана
Морська ігуана
Зелена ігуана
Нашийникова ігуана
Розмноження
Утримання в домашніх умовах
Так як ігуани є теплолюбними ящірками, що не переносять холод, для їх утримання дуже важливо забезпечити їм умови, що максимально близькі до природних. Температура в тераріумі для ігуан повинна становити 28-40 С. Опускаючи температуру нижче 28 С, Ви ризикуєте заморозити своїх теплолюбних вихованців. Для підтримки необхідної температури необхідно буде спорудити під тераріум спеціальний обігрівач. Зверху над тераріумом необхідно поставити ультрафіолетову лампу, завдяки її світінню домашні ігуани отримуватимуть достатню кількість світла, необхідного для підтримки свого організму в нормальному стані. Так як ігуани люблять не тільки теплий клімат, але і вологий, для підтримки вологості в тераріумі має бути невеликий басейн, наповнений чистою питною водою. Крім іншого ігуани люблять поніжитися у воді, і маленький басейн для цієї мети буде те, що треба + завдяки ньому вони зможуть у будь-який час вгамувати свою спрагу. Як покриття для тераріуму з ігуаною відмінно підійде килимок-травка, або навіть просто звичайний килимок. А ось пісок, каміння, ґрунт туди насипати не варто, тому що цікаві ігуани можуть пробувати пісок на смак, який аж ніяк не є корисним для їхнього організму. Так як багато ігуанів люблять лазити по деревах, в тераріумі також потрібно буде спорудити різні корчі і поставити дерев'яні палички, якими ігуани лазитимуть туди-сюди. Також важливо забезпечити природну вентиляцію в тераріумі, без якісної циркуляції повітря у ігуани почнуть виникати різні хвороби, а зрештою це може призвести до смерті.Простих отворів у верхній кришці буде недостатньо, найкращим варіантом буде вентиляційний проріз, затягнутий міцною сіткою. І насамкінець варто зауважити, що сам тераріум повинен знаходитися в тихому місці (ідеально, якщо в бібліотеці чи спальні), поза зоною доступу собак та котів, з якими ігуани навряд чи потоваришують.
Чим годувати ігуану в домашніх умовах?
Як ми писали вище в домашніх умовах ігуану можна годувати фруктами та овочами, зеленню та мінеральними добавками, важливо забезпечити вихованцю необхідну йому кількість кальцію та фосфору. Якщо всі ці труднощі та численні умови утримання не відлякали вас, можете завести домашню ігуану.
Цікаві факти
- Яйця ігуан мають великий попит серед колумбійських гурманів, які вважають їх найбільшим делікатесом.
- Зовнішній вигляд морської ігуани став прототипом для голлівудського чудовиська «Годзіли». Так, якщо справжню морську ігуану збільшити в кілька разів, то й вийде «Годзіла», тільки вона буде доброю, не злою, враховуючи миролюбний характер ігуан.
- Індіанці стародавньої цивілізації Майя вірили, що наш світ розташований усередині гігантської кімнати, і чотири ігуани, які називаються «їцамі», грали роль стін і одночасно символізували чотири сторони світу.
- Індіанці племені Моче, що живуть на заході Перу вважають ігуану священною твариною.
Автор: Павло Чайка, головний редактор журналу «Познавайка»
При написанні статті намагався зробити її максимально цікавою, корисною та якісною. Буду вдячний за будь-який зворотний зв'язок та конструктивну критику у вигляді коментарів до статті. Також Ваше побажання/запитання/пропозицію можете написати на мою пошту [email protected] або до Фейсбуку, з повагою автор.
Ця стаття доступна англійською мовою Iguana.